Archiwum kategorii: Nasze działania

Konkurs projakościowy prorektora UAM ds. kształcenia na studenckie inicjatywy podnoszące jakość kształcenia

Co chcielibyście zmienić na Naszym Wydziale?
My mamy kilka pomysłów ale najważniejsze jest Wasze zdanie. Podsyłajcie nam do 10 listopada propozycje. 
Wybierzemy najlepszy projekt i to ten zgłosimy do konkursu projakościowego ogłoszonego przez Prorektora UAM ds. kształcenia prof. UAM dr hab. Beatę Mikołajczyk 🙂
Już dziś zapraszamy do nadsyłania pomysłów!

Treść pisma przewodniego i zasady konkursu poniżej:

 

„Szanowne Studentki i Szanowni Studenci,

uprzejmie informuję o rozpisaniu pierwszego konkursu projakościowego Prorektora UAM ds. kształcenia na studenckie inicjatywy podnoszące jakość kształcenia.

Tegoroczna, pierwsza edycja nie będzie posiadała tematu przewodniego, tym samym wydziałowe społeczności studenckie otrzymują swobodę w zgłaszaniu swoich propozycji na najbardziej potrzebne z punktu widzenia studentów inicjatywy, związane z podnoszeniem jakości kształcenia. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu tworzą w równej mierze nauczyciele i studenci, którzy dzielą współodpowiedzialność za jakość kształcenia w naszej Alma Mater. Zaktywizowanie studentów poprzez włączanie ich w prace nad jakością kształcenia ma na celu podkreślenie i wskazanie, iż działania projakościowe powinny być podejmowane nie tylko dla studentów, ale co ważniejsze ze studentami.

Chciałabym zaprosić Państwa do udziału w konkursie na  studenckie inicjatywy podnoszące jakość kształcenia.

Konkurs przeprowadzony zostanie w oparciu o poniżej zamieszczone zasady:

 1. Celem konkursu jest wyłonienie 3 najlepszych inicjatyw studenckich, mających na celu podnoszenie jakości kształcenia z perspektywy studenta.
 2. Powołana zostanie komisja, która oceni nadesłane projekty.
 3. Rada Samorządu Studenckiego każdego wydziału może zgłosić do konkursu jeden projekt.
 4. W konkursie rozpatrywane będą wyłącznie propozycje studenckich działań projakościowych, nierealizowanych do tej pory w jednostce.
 5. Nagrody w konkursie, w łącznej kwocie do 21 000 PLN, przewidziane są na dofinansowanie wdrożenia trzech najlepszych projektów.
 6. Dokumentacja projektu musi zawierać:
  • opis proponowanych działań i oczekiwanych rezultatów,
  • harmonogram działań (UWAGA – termin realizacji projektu do końca II semestru roku akademickiego 2018 – 2019),
  • kosztorys.
 7. Wnioski powinny być przesłane przez rady samorządów studenckich w formie elektronicznej na adres: brjk@amu.edu.pl do dnia 30 listopada 2018 r.
 8. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 20 grudnia 2018 r.
 9. Regulamin konkursu dostępny jest w Biurze Rady ds. Jakości Kształcenia.

Prorektor

Prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk”

Regulamin

 

III Dzień Studenta Wydziału Historycznego

Kim jest student Wydziału Historycznego? Historykiem, archeologiem, etnologiem, historykiem sztuki, muzykologiem czy wschodoznawcą? A może nie tylko? Tak czy siak, 25 maja będzie miał swoje święto!
Dzień Studenta Wydziału Historycznego stworzony przez studentów i absolwentów WH tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Będą:
– prezentacje Muzeów i instytucji kultury,
– wykłady wybitnych profesorów naszego wydziału,
– pokazy broni i sprzętu wojskowego
– liczne warsztaty.
Przed budynkiem powstanie eksperymentalne obozowisko Epoki Kamienia. Nie zabraknie też prawdziwej wojskowej grochówki!

A może są chętni na turniej rycerski?! (Szczegóły niebawem! 😉

Drugi warsztat AKADEMII KOMPETENCJI! Zapisy od dziś!

EFEKTYWNA KOMUNIKACJA (NIE TYLKO) W BIZNESIE

W komunikacji zawsze mamy do czynienia z nadawcą i odbiorcą komunikatu (liderem i pracownikiem). Każda ze stron ma cel w komunikacji (nadawca – przekazać informację, odbiorca – czegoś się dowiedzieć ). Każdy z uczestników procesu komunikowania się podchodzi do rozmowy z określonym nastawieniem, wynikającym z jego doświadczeń, osobowości. Nastawienie to może ułatwiać lub utrudniać porozumiewanie się. Efektywna komunikacja jest sztuką kompromisu, empatii i proaktywnej postawy wobec rozmówcy i otoczenia, ma wpływ na rozwój pracowników i całej organizacji.

Cele warsztatu:

 • umiejętność operowania obserwacjami w oderwaniu od ocen w określaniu problemów
 • znajomość praktycznych narzędzi związanych z komunikacją, użytecznych w kontekście wszelkich kontaktów interpersonalnych
 • umiejętność jasnego i bezpośredniego komunikowania się z klientami, współpracownikami, przełożonymi, podwładnymi oraz między grupami i zespołami
 • umiejętność opracowywania strategii pozwalających na wypracowanie rozwiązań konfliktu lub problemu
 •  umiejętność efektywnej komunikacji opartej na przejrzystej, pozytywnej relacji

PRELEGENT:

Hanna Caplewska – Jest certyfikowanym coachem ACC ICF umiejętności osobistych, kompetencji zawodowych i coachingowych, trenerem, menedżerem z wieloletnim doświadczeniem w pracy w obszarze marketingu i w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Posiada doświadczenie z zakresu procesów coachingowych i warsztatów dla firm handlowych i produkcyjnych, e-commerce, wyższych uczelni, organizacji pozarządowych oraz osób indywidualnych, bezrobotnych i niepełnosprawnych. Jest dyrektorem poznańskiego oddziału ICF Polska, członkiem komisji rewizyjnej ICF Polska, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Rozwoju Osobistego.
Specjalizuje się w coachingu biznesu i kariery. Szczególnie lubi pracować w obszarach, takich jak rozwijanie kompetencji menedżerów (przywództwo), poszukiwanie własnego stylu lidera, budowanie efektywnych zespołów, wzrost efektywności pracy, definiowanie i wykorzystywanie własnych talentów, wytyczanie ścieżki kariery, budowanie i wzmacnianie pozytywnego wizerunku na rynku pracy, praca ze stresem, z przekonaniami, wartościami, przygotowanie do wejścia na rynek pracy, kreatywne poszukiwanie rozwiązań, skuteczna komunikacja, asertywność, rozwiązywanie konfliktów, przygotowanie do zmiany zawodu, stanowiska. Świadczy usługi marketingowe dla MŚP.

Zapraszamy starostów Wydziału Historycznego na I Konwent Starostów

Rada Samorządu Studentów Wydziału Historycznego ma zaszczyt zaprosić starostów wydziału na Konwent Starostów Wydziału Historycznego, który odbędzie się 18 marca o godzinie 10:00 w sali 118.  W trakcie spotkania poruszymy najważniejsze kwestie związane ze studiowaniem na Wydziale Historycznym – ramowy program spotkania poniżej. Dla wszystkich uczestników mamy oczywiście przygotowane gadżety Rady Samorządu Studentów – tym bardziej warto się pojawić! 🙂

Ramowy program:
1. Samorząd – kim jesteśmy i co robimy? 
– prezentacja składu RSS WH
– omówienie działań podjętych w kadencji 2013/2014
– przedstawienie planów działań na kolejne miesiące

2. Studiowanie na Wydziale Historycznym:
– działanie systemu USOS
– dydaktyka i ocena jakości kształcenia na WH
– badanie ECTS na WH
– działanie i ankietyzacja dziekanatów
– stypendia (socjalne/rektorskie)
– Archiwum Prac Dyplomowych
– przeprowadzka Wydziału na Morasko

3. Co możemy razem zrobić?
– pomysły na działania
– idea Dnia Studenta Wydziału Historycznego
– Wasze pomysły i postulaty – co my jako Samorząd możemy dla Was zrobić?

Serdecznie zapraszamy do licznego i aktywnego udziału! 

Luty z Radą Samorządu Studentów Wydziału Historycznego

Witajcie! 🙂

Pierwszy miesiąc 2014 roku minął jak z bicza strzelił, rozpoczął się luty, a wraz z nim czas wytężonej pracy studentów, czyli sesja! Wszystkim życzymy zaliczeń na same piątki z plusem oraz zdania wszystkich egzaminów. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z naszymi planami na najbliższe 28 dni… Trzeba powiedzieć – trochę tego jest 🙂

DYŻURY
W trakcie sesji będziemy dyżurować zgodnie z poniższym grafikiem. Na naszych dyżurach nie dajemy wpisów i nie egzaminujemy, ale służymy dobrą radą, jeśli egzamin Wam nie poszedł, albo prowadzący nie zaliczył zajęć :)Zapraszamy oczywiście do pokoju 340. A kto nie da rady wpaść na dyżur, temu przypominamy o naszym mailu – rsswh@amu.edu.pl.

SESYJNE PORADY
Już z początkiem sesji ruszamy z kampanią informacyjną dotyczącą przepisów Regulaminu studiów UAM, których znajomość może się przydać w trakcie sesji. Przedłużenia, warunki, komisy – tego wszystkiego możecie się spodziewać codziennie na naszym facebookowym profilu. Polecamy go Waszej uwadze – czasem w prosty sposób można uratować swoje studia 🙂

MAŁA DAWKA MOTYWACJI
Luty to nie jest najpiękniejszy miesiąc w roku. Zimno, szaro i jeszcze sesja na głowie. Dlatego właśnie chcemy Was motywować – na naszym fanpage’u znajdziecie co jakiś czas kilka ciepłych słów i małą dawkę motywacji. Wszak dacie/damy radę! Kto jak nie MY?!

KSIĄŻKI NA PÓŁKĘ
Zdarzyło Wam się szukać książki w bibliotece i… nie znaleźć? Albo znaleźć jeden egzemplarz na cały UAM (oczywiście wypożyczony)? Frustrujące, prawda? Właśnie z tej frustracji zrodził się pomysł na projekt prowadzony przez Annę Walewską. Od początku lutego do końca czerwca będziemy za pomocą internetowego formularza zbierać informacje o tytułach, których nie ma w naszej bibliotece lub są tam w niewystarczającej liczbie egzemplarzy. Stworzoną w ten sposób listę braków przekażemy jako studencką sugestię Dziekanom oraz Dyrekcji Biblioteki. Wierzymy, że nasza akcja przyczyni się do zapełnienia półek bibliotecznych najpotrzebniejszymi tytułami 🙂

AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI
W ostatnim tygodniu lutego startuje także inny nasz projekt – „Akademia Kompetencji”. Ma on być cyklem warsztatów, podczas których nabędziecie kompetencje przydatne na rynku pracy, a których nie nauczycie się na studiach. Będziemy starali się rozwijać zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde – zawsze pod okiem ekspertów w danych dziedzinach. Projekt koordynuje Sławomir Kowal.

AFTER SESJA PARTY
Również w ostatnim tygodniu lutego zaprosimy Was na kolejną wydziałową imprezę. Wszak po sesji trzeba się „wyluzować”, a i w nowy semestr łatwiej wejść tanecznym krokiem! 🙂 Więcej szczegółów już wkrótce!

Ufff… faktycznie trochę tego dla Was mamy! Więc jak? Gotowi na luty z Radą Samorządu Studentów Wydziału Historycznego? 🙂